Εγγραφές Κυπρίων φοιτητών Έτους 2024-2025

Παρασκευή 11 Οκτωβρίου, 2024

Σύμφωνα με τη Φ.152/103164/Α5/11-09-2024 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, οι εγγραφές των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους-2024 θα γίνουν:

• είτε αυτοπροσώπως  ή από άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο από 21 έως 25 Οκτωβρίου 2024 και ώρες 10:00-13:00.
  • είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής στη Γραμματεία του Τμήματος (με την ένδειξη στο φάκελο: για εγγραφή Κυπρίων) από 21-25 Οκτωβρίου 2024 (ημερομηνίες σφραγίδας ταχυδρομείου).

Η ταχυδρομική διεύθυνση είναι:

Γραμματεία Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών

Πανεπιστημιούπολη

Θεσσαλονίκη 54124

Για την εγγραφή οι επιτυχόντες/ούσες με την παραπάνω κατηγορία, εισαγόμενοι/ες στο Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,  για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, πρέπει σε αυτή την προθεσμία να υποβάλουν στη Γραμματεία του Τμήματος:

1. Αίτηση Εγγραφής
  2. μία (1) φωτογραφία τύπου αστυνομικής ταυτότητας
  3. Υπεύθυνη δήλωση  επικυρωμένη μη εγγραφής σε άλλο ΑΕΙ  σύμφωνα με το υπόδειγμα “ΥΔ_ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ_ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ_2024-25” Προσοχή: Η Υπεύθυνη Δήλωση μπορεί να εκδοθεί είτε ψηφιακά (αφορά κάτοχος κωδικών taxisnet ελληνικής τράπεζας) μέσω του www.gov.gr είτε εντύπως, με βεβαίωση γνησίου υπογραφής.
  4. ευκρινές φωτοαντίγραφο ταυτότητας, του διαβατηρίου/άλλου επισήμου εγγράφου με φωτογραφία που να πιστοποιεί την ταυτότητά τους και
  5. τα απαιτούμενα κατά νόμο δικαιολογητικά όπως προβλέπονται από την εγκύκλιο

Ειδικά οι επιτυχόντες άρρενες με κυπριακή καταγωγή που πρόκειται να εκπληρώσουν τη στρατιωτική τους θητεία μετά την ανωτέρω προθεσμία εγγραφής, αλλά έως τις 15 Νοεμβρίου 2024, σύμφωνα με την ανωτέρω εγκύκλιο, εγγράφονται στο τρέχον ακαδημαϊκό έτος. Σε αντίθετη περίπτωση εγγράφονται εντός της προθεσμίας εγγραφής του επόμενου ακαδημαϊκού έτους από αυτό της απόκτησης του απολυτηρίου από τις τάξεις του στρατού και εντός της προθεσμίας εγγραφής της οικείας ειδικής κατηγορίας.

Η υποβολή της αίτησης, της Υπεύθυνης Δήλωσης και των κατά νόμο προβλεπόμενων δικαιολογητικών μπορεί να πραγματοποιηθεί από τους επιτυχόντες και τις επιτυχούσες