A PLACE OF THEIR OWN II- Ruckzuck – Εικαστική έκθεση του 5ου εργαστηρίου* του Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ στο Ινστιτούτο Goethe Θεσσαλονίκης

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου, 2024

Εγκαίνια: 6 Σεπτεμβρίου 2024, 20.30

Διάρκεια: 6/9-20/9

Ξενάγηση: 12/9, 19.00

Επιμέλεια: Λάμπρος Ψυρράκης – Κοσμήτορας Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ- Διευθυντής 5ου εργαστηρίου του Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ

Ράνια Εμμανουηλίδου- Εντεταλμένη Διδάσκουσα 5ου εργαστηρίου του Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ

Οργάνωση Παραγωγής Ινστιτούτο Goethe Θεσσαλονίκης: Άρης Καλόγηρος

Οργάνωση Παραγωγής (φοιτητική ομάδα 5ου εργαστηρίου): Δάφνη Βλασίδου, Αφροδίτη Καράμαλη, Άννα Μπότου, Αφροδίτη Άρι Τσαχειρίδου

Συμμετέχοντ@ Φοιτητ@: Αμπαριάν Σαρκίς –Σταύρος Ραφαήλ Κουσίογλου – Στάη Στυλιανή / Αρβανίτης Ιορδάνης  / Δάφνη Βλασίδου – Γεωργία Σώζου / Ευάγγελος Ζάχος / Δήμητρα Ζυμάρη / Ευαγγελία Θεολόγου / Αφροδίτη Καράμαλη / Δάφνη Καργιωτίδη / Βασιλική Κασσανδρινού / Νίκη Καψάλη / Ναταλία Κολοθά / Ερμιόνη Κωνσταντινίδου / Μάγκυ Μακρή / Μαρία Μάρθα Μπαρώνη / Άννα Μπότου / Ελισάβετ Μωραΐτη- Μαρία Παπαδοπούλου  Κατσάκη – Πέρογλου Μαρία Αγγελική / Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου / Έλσα Παπαγιαννοπούλου / Ανδριάνα Ρίζου / Ευσταθία Σαββίδου / Ιωάννα Σαββίδου /  Ειρήνη Σαφόνωβα / Μαλαματένια Σουλιώτη / Μάρθα Στούπα / Λαμπρινή Σύψα / Κατερίνα Σχοινά / Άρι Αφροδίτη Τσαχειρίδου / Καλλιόπη Φεσσάρα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το 5ο Εργαστήριο του Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Goethe Θεσσαλονίκης, παρουσιάζουν την εικαστική έκθεση με τίτλο A PLACE OF THEIR OWN II- Ruckzuck.

Η έκθεση είναι  αποτέλεσμα του δίμηνου εργαστηριακού μαθήματος της Ρ. Εμμανουηλίδου υπό την επίβλεψή του Λ. Ψυρράκη, το οποίο επικεντρώνεται στην εξοικείωση φοιτητών-φοιτητριών όλων των ακαδημαϊκών ετών με την δημιουργία και παραγωγή εκθέσεων. Το αποτέλεσμα του πρώτου κύκλου με τίτλο A place of their own παρουσιάστηκε τον Μάρτιο του 2024 στο MoMUS Πειραματικό Κέντρο Τεχνών. Η θεματική του δεύτερου κύκλου, προέκυψε από την πρόταση να σχεδιαστεί σε σύντομο χρονικό διάστημα ένα πρότζεκτ σχετικό με τη Γερμανία που είναι τιμώμενη χώρα στη φετινή διοργάνωση της ΔΕΘ.

Αυτή τη διπλή πρό(σ)κληση, εκφράζει και ο τίτλος A PLACE OF THEIR OWN II-  Ruckzuck που αντλήθηκε από το ομότιτλο τραγούδι των Kraftwerk και στα γερμανικά σημαίνει αμέσως τώρα, σε μηδέν χρόνο. Στην έκθεση διερευνάται το έργο σημαντικών Γερμανών εικαστικών καλλιτεχνών, όπως η Rebecca Horn, ο Joseph Beuys, ο Neo Rauch, ο Mathias Weischer, οι καλλιτέχνες της σχολής του Bauhaus, η Meret Oppenheim, ο Albert Oehlen, η Rosemary Trockel, καλλιτέχνες που έχουν ζωγραφίσει στο τείχος του Βερολίνου, κινηματογραφιστών όπως ο Fritz Lang, ο Wim Wenders, φιλοσόφων όπως ο Nietchze και ο Schiller κ.ά.

Τα έργα είναι διαφορετικών εκφραστικών μέσων και περιλαμβάνουν ζωγραφική, βίντεο, φωτογραφία, περφόρμανς, σχέδιο, εγκατάσταση και  γλυπτικά αντικείμενα και συνοδεύονται από τα αντίστοιχα έργα των Γερμανών καλλιτεχνών με τα οποία συνδιαλέγονται καθώς και από επεξηγηματικά κείμενα σε qr code.